# 42 Pátá, šestá, sedmá dětská nemoc

19. července 2022 / 00:17:46

V dalším díle našeho podcastu si s Eliškou projdeme jedny z nejčastějších dětských nemocí a těmi jsou pátá, šestá a sedmá dětská nemoc neboli nemoc ruka, noha, ústa.  



Krásný dobrý den milí posluchači, od mikrofonu vás zdraví Eliška. Dnes to bude trochu vypadat jako v hodině matematiky, protože tématem podcastu je 5., 6. a 7. dětská nemoc. Ale nebojte, žádné počítání vás nečeká. A aby dnešní díl nebyl jak na nějaké přednášce, kde všichni usnou, tak budeme tyto 3 nemoci probírat formou otázek, které slýcháme v ordinacích, zaslali nám je naši posluchači či jsme na ně narazili na diskusních fórech.

Každého asi napadne hned otázka – proč takové názvy nemocí? A kam se poděla 1. až 4. dětská nemoc? S číslováním dětských nemocí se začalo kolem roku 1900 a nejedná se tedy o žádnou novinku, spíše naopak. Byly takto očíslované dětské nemoci, které byly provázeny vyrážkou. Rozhodně se ale o nich tehdy nevědělo tolik, co víme teď, a tak se označili čísly. Dnes již víme, že 1. nemocí jsou spalničky, 2. spála, 3. zarděnky. Za 4. nemoc byla považována tzv. pseudospála, která se již dnes nepovažuje za samostatnou nemoc. U těchto onemocnění je již číselné označení zastaralé a už se nepoužívá. Jinak je tomu u  5., 6. a 7. dětské nemoci, tyto názvy se celkem vžily a běžně se používají.

Jsou tyto nemoci časté? Mám se obávat?

5., 6. a 7. dětská nemoc patří mezi nejčastější dětská onemocnění, a pokud jste s nimi ještě neměli tu čest, s velkou pravděpodobností se alespoň s některým z této trojice dříve nebo později setkáte. Na každém z těchto onemocnění je něco výjimečného podle čeho ho rozeznáte, ale mají i něco společného. Všechno to jsou virózy, tedy onemocnění způsobená viry, většinou mají mírný průběh a jsou provázeny vyrážkou. 

Co je to ta 5. dětská nemoc?

5. dětská nemoc neboli infekční erytém, je onemocnění způsobené parvovirem B19. Výskyt je nejvyšší v jarních a podzimních měsících. Většinou má toto onemocnění velmi lehký průběh, dokonce může proběhnout i zcela bezpříznakově, takže ani nevíte, že nemoc proběhla. Nejčastěji se nakazí děti školního věku. Přenos se děje kapénkami ze vzduchu či blízkým kontaktem. Inkubační doba, tedy doba od nakažení do vypuknutí nemoci,  je 4-14 dnů. To tedy znamená, že pokud jste se například včera viděli s dítětem, které dnes má 5. dětskou nemoc, tak můžete čekat zhruba týden až dva, jestli nemoc propukne i u vás. Nakažlivost nemocného je nejvyšší několik dnů před objevením vyrážky, a proto se tak člověk nakazí nejčastěji od dítěte, které vypadá úplně zdravě. Děti, které již vyrážku mají, nejsou prakticky nakažlivé. Vyrážce většinou nic zvláštního nepředchází. Vše začíná nejčastěji na tvářích a to výrazně červenou vyrážkou. Kolem pusy je kůže bledá bez vyrážky. Někdy se tomuto říká příznak zfackované tváře a velice výstižně je tak popsáno, jak dítě vypadá. Postupně se objevuje svědivá vyrážka na končetinách, která vypadá trochu jako síť s oky. Onemocnění probíhá často bez teplot, nebo je teplota jen lehce zvýšená.  Dítě je unavené, může si stěžovat na bolest hlavy či kloubů nebo může mít i rýmu.  Vyrážka přetrvává 1-3 týdny. Pokud jste 5. dětskou nemoc prodělali, může vám být útěchou, že zanechává celoživotní imunitu. 

Kdy může dítě zpátky do kolektivu?

Jak už jsme si řekli, během vyrážky již dítě není prakticky nakažlivé pro jeho okolí. O opětovném zařazení do kolektivu rozhoduje to, jak se celkově cítí a jestli má kromě vyrážky nějaké další příznaky. Ale dítě samozřejmě může být z virózy oslabené, a není nutné, aby i s vyrážkou hned pospíchalo do školy či školky. 

Je normální, že se vyrážka vrací? Přes den už jí nemá a večer se zase objeví?

Ano, může se to stát. U části dětí se tak stane například po teplé koupeli nebo při fyzické námaze, ale vyrážka zase odezní a není důvod k obavám. 

Dotaz z emimina – CoCO chanel: Jsem v 13. týdnu těhotenství a moje holčička právě prodělala pátou dětskou nemoc. Doktor mě docela slušně vyděsil, v podstatě mi rovnou odříkal všechny rizikové scénáře. Máte s tím někdo zkušenost?

Ano, sice jsem říkala, že 5. dětská nemoc probíhá většinou mírně, ale může být zákeřná právě u těhotných. Virus, který 5. dětskou nemoc způsobuje, dokáže přejít přes placentu a poškodit plod a jeho krvetvorbu. Bohužel může v ojedinělých případech vést i k potratu. Náchylnější k těmto komplikacím jsou ženy v 2. trimestru těhotenství. Důležité ale je, že většina dospělých se již s tímto virem během života setkala a mají tak protilátky, které je před tímto scénářem chrání. Pokud se žena setká s nemocí poprvé v těhotenství a nakazí se, tak je riziko komplikací 5-10%. Pokud se tak stane, může se udělat odběr krve, který zjistí, zda má či nemá protilátky z minulosti proti tomuto viru. V případě, že se setkala během těhotenství s virem poprvé a zjistí se akutní infekce, bude žena docházet na častější ultrazvukové vyšetření a miminko v bříšku se bude hlídat. V případě zachycení komplikací, již dnešní medicína umí v mnohých případech zasáhnout a pomoci.

Můj syn má dle vyrážky i průběhu 5. dětskou nemoc, navíc se setkal i s nemocným spolužákem, který to má potvrzené od doktora. Musím s ním k lékaři chodit? Jsou potřeba nějaké léky?

Pokud víte, že se jedná o 5. dětskou nemoc a dítě kromě vyrážky nic velkého netrápí, k lékaři vyrážet nemusíte. Je dobré praktického lékaře kontaktovat například telefonicky nebo mailem, můžete i přiložit fotografii vyrážky, aby vám diagnózu potvrdil. Léčba 5. dětské nemoci je pouze symptomatická, řešíme tedy jen přidružené obtíže jako je například srážení teploty, rýma a dopřáváme nemocnému dostatek klidu nejlépe v posteli. Jedná se o virózu a žádné speciální léky ani antibiotika tedy nejsou třeba. 


A dostáváme se k další nemoci a tou je 6. dětská nemoc, někdy také nazývána třídenní horečka. Toto onemocnění typicky postihuje děti mezi 6. měsícem věku až 2. rokem a je to úplně nejčastější vyrážkové onemocnění v 1. roce života. Například Alžběty Karel prodělal nemoc přesně v roce. A u Nikol si to prodělali v 10 měsících. 6. dětská nemoc je způsobena lidským herpes virem 6 a 7. Inkubační doba je 5-15 dní, tedy velmi podobná 5. dětské nemoci. Toto onemocnění má velmi typický průběh, který je i předmětem častých diskuzí na emiminu.

Emimino: michell:

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, dnes jsme byli u doktorky a říkala, že má malá šestou dětskou nemoc. Sice měla zvýšenou pár dní teplotu okolo 38° a pak se osypala, ale mě zaráží, že všude se píše, že děti mají horečky až ke 40°.

Odpovída Lucka83:

U každého dítka jinak. Malej měl 39, 3 dny, 4. den jsem šla k doktorce, že asi 6. dětská a odpolko už byl osypanej.

ODPOVĚD: lindule:

U nás byly standartně 38,5- 39 a pak jako když utne, a přišla vyrážka.

Odpověd Jitka79:

Naše malá měla 6. nemoc před týdnem. Měla 3 dny horečky, večer až k té 40°, buď ráda, že jsi neřešila vysoké teploty.

Ano, tak tady slyšíte zcela typické příklady průběhů 6. dětské nemoci. Dítě má 3 dny horečku, která pak zmizí a objeví se vyrážka. Horečka samozřejmě může někdy trvat i více dní. Na hodnotě teploty nezáleží, ale většinou je opravdu vysoká. Typické také je, že dítě během horečky žádné jiné obtíže nemá, což samozřejmě řadu rodičů vyděsí. Při poklesu teploty, nejčastěji 4. den, dojde k výsevu vyrážky, hlavně na šiji a trupu. Obličej je na rozdíl od 5. dětské nemoci většinou vynechán. Vyrážka je červená, flíčkatá a často prchavá. 

Jak se 6. dětská nemoc léčí?

Léčba je stejně jako u 5. dětské nemoci pouze symptomatická, a zde hlavně srážíme teplotu. Vzhledem k tomu, že u 6. dětské nemoci jsou horečky často vysoké a u 8% dětí se dokonce vyskytnou i febrilní křeče, doporučujeme horečku opravdu včas srážet léky nebo eventuálně kombinovat zábaly s ochlazováním vodou jak jsme si popsali v 37. díle věnovaném horečce a jejímu srážení.

Musím s 6. dětskou nemocí k lékaři a dá se nějak ověřit, že se jedná opravdu o 6. dětskou nemoc?

Teoreticky s 6. dětskou nemocí nemusíte chodit k lékaři, ale prakticky to znamená, že máte doma malé dítě, které má 3 dny vysoké teploty a nevíte co mu je. Takže většina rodičů k pediatrovi vyrazí a je to naprosto v pořádku. Lékař si dítě vyšetří, pravděpodobně udělá CRP z prstu, či vyšetří moč, aby vyloučil infekci močových cest. V případě 6. dětské nemoci bude hodnota CRP nízká a bude tedy značit pro virózu. Pokud vás zajímá něco víc o CRP a jak při horečce postupovat můžete si poslechnout náš 39. díl věnovaný horečkám a jejím příčinám. Diagnóza 6. dětské nemoci je založena na již zmíněném typickém průběhu. Lze sice udělat vyšetření protilátek a ověření z krve, ale toto vyšetření se příliš neprovádí. Jednak nechceme děti zbytečně trápit dalšími odběry, a jednak výsledek není okamžitě a nic nemění ani na léčbě ani na dalším postupu.

Jak dlouho je dítě infekční, kdy může do kolektivu?

Dítě je nakažlivé pro okolí ještě před začátkem příznaků, ale narozdíl od 5. dětské nemoci nakažlivost pomine až po zmizení vyrážky. Zde tedy musíme vyčkat až dítěti vyrážka zcela zmizí než ho znovu pošleme do školy či školky.


A nyní se dostáváme k poslednímu onemocnění z naší trojice a tím je 7. dětská nemoc neboli ruka- noha- ústa. Toto onemocnění se vyskytuje většinou v letních měsících a způsobují ho viry zvané enteroviry. Nakažlivost tohoto onemocnění je vysoká, takže pokud se objevilo ve školce, tak máte docela slušnou šanci, že si ho dítě přinese domů. Onemocnění se přenáší jednak kapénkami vzduchem, tak i infikovanými předměty a blízkým kontaktem. Inkubační doba je do týdne. Onemocnění začíná zvýšenou teplotou a bolestí v krku. Postupně vznikají v puse puchýřky až afty. Často jsou afty na jazyku, patře i dásních. Někdy jsou puchýřky i kolem pusy. Postupně je najdete i na dlaních a chodidlech, ale někdy se objeví i na hřbetu ruky a nohy i na prstech. Puchýřky se také mohou šířit na končetiny či oblast genitálu. A nyní už je vám jistě jasné, proč této nemoci říkáme nemoc ruka noha ústa.  Puchýřky na rukou i nohou a afty v ústech.

Můžu toto onemocnění jako dospělák také chytnout?

Jedná se o typicky dětské onemocnění, ale může ho dostat i dospělý člověk. O tom jsem se na vlastní kůži bohužel přesvědčila. Na jedné z mých prvních služeb jsem chytla tuto nemoc od jednoho malého pacienta, kterého jsem na pohotovosti ošetřovala. A měla jsem nakonec ještě horší projevy než on. No mohu říct, že to opravdu nebyl příjemný zážitek. O to více jsem pak soucítila s dalšími malým pacienty, které jsem následně v ordinaci i na pohotovosti potkala ještě mnohokrát. První velice nepříjemná věc jsou zmíněné afty v dutině ústní, které opravdu velmi bolí. Často se stane, že děti kvůli aftům odmítají zcela jíst a pít, a někdy se proto musí i přijmout k hospitalizaci do nemocnice, aby se jim se zavodněním pomohlo například infuzí. Sama si živě vzpomínám, jak afty opravdu řezali v ústech při každém polknutí a já sama jsem se musela, jako dospělý člověk přemlouvat, abych alespoň něco polkla.

Co mám dělat, pokud má dítě afty a nechce jíst a pit, jaká je léčba?

Pokud má dítě afty, určitě nepodávejte nápoje a jídlo teplé, vše dávejte pěkně chlazené až ledové, stravu volte jemnou a mixovanou. V lékárně lze koupit některé gely a spreje na afty. Některé jsou určeny k rychlejšímu hojení a mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, mezi takové patří například Neocid gel a sprej a i já sama jsem ho tehdy používala. Dále existují i gely které mají v sobě i složku, která zmírňuje bolest, ale ty se nedají použít u nejmenších dětí. Mezi takové patří například gel Kamistad, který lze užít až od 12 let věku. Existují také gely, které vytvoří na aftu ochranný film a aft tak méně bolí. Takové gely můžete použít i u malých dětí, příkladem je Aloclair gel plus. Aft ale musíte opravdu cíleně potřít, a to je v situaci kdy je aftů opravdu mnoho a bolí, prakticky neproveditelné. Tyto gely jsou tedy spíš určené pokud se vyskytnou 1-2 afty například na vnitřní straně rtu i mimo toto onemocnění.  Pokud už dítě zvládne kloktat můžete zkusit například výplachy heřmánkem či šalvějí.

Další nepříjemnou věcí jsou puchýřky na rukou a nohou. Některé děti mají pouze pár pupínku, o kterých ani neví, některé zase mají bolestivé puchýře, pro které je bolí i chodit. Já zažila ten druhý případ, kdy jsem skoro nemohla chodit a bolelo mě si vzít i hrnek do ruky. V době, kdy se puchýře vysévaly, jsem pociťovala úlevu pokud jsem na chvíli ruce i nohy ponořila do studené až ledové vody. Puchýře provázelo svědění, takže jsem užívala antihistaminika, po nich můžete sáhnout v případě, pokud si vaše dítě puchýřky škrábe, například formou Fenistil kapek. Pokud jsou pro dítě puchýřky a afty hodně bolestivé, nebojte se sáhnout i po lécích s paracethamolem či ibuprofenem pro ulevení od bolesti. U většiny dětí se ale puchýřky naštěstí hojí dobře a nic dávat nemusíte. Někdy se po puchýřích může kůže na rukou a nohou olupovat. Mě osobně se kůže na rukou a nohou také tehdy zcela sloupala. Mělo to jedinou výhodu, a to tu, že jsem pak měla opět kůži na rukou i nohou na pár dní jako miminko. Již mnohokrát v praxi jsem se setkala i s tím, že se dětem přechodně zhoršila kvalita nehtu, či nehty dokonce slezly. Ale nebojte, pokud se tak stane, je to pouze přechodné a vše zase naroste, jak má.

Léčba je tedy stejně jako 5. i 6. dětské nemoci pouze symptomatická. Srážíme teplotu, můžeme se snažit dítěti ulevit stran aftů a puchýřků, jak jsme si právě popsali. Jediné, proč je někdy nutné vyhledat lékařkou pomoc je v případě, že dítě nepije a nejí a nedaří se zvládat dostatečné zavodnění dítěte. 

Dobrý den, přikládám foto. Nevíte, co to může být? Prvně jsem myslela ekzém, ale teď podle internetu mě napadla ruka nohu ústa? Nebo, že by neštovice? Je to ve vlasech, pusa, trochu ruka, nožka a zadek. 3 dny hůře spalo a ukázalo se tohle.

Pokud jste polouchali 34. díl věnovaný neštovicím, tak jistě víte, že pro plané neštovice je typické to, že se puchýřky vysévají postupně ve vlnách a na těle tak najdete více stadií. Někde pouze červený flíček, někde puchýřek, někde již je krusta. Právě tento příznak tzv. hvězdné oblohy je typický pro plané neštovice a pomáhá nám je jasně odlišit od jiných onemocnění. Při nemoci ruka noha ústa tato různá stádia nenajdete a budou všude buď jen puchýřky, nebo pak již hojící se puchýřky, ale vše bude ve stejném stadiu. Dále nám může pomoci lokalizace puchýřků, která je u nemoci ruka noha ústa hlavně na rukou a nohou, zatímco u neštovic můžete najit puchýřky prakticky na celém těle.

Do kdy je dítě infekční, kdy může zpět do kolektivu?

Dítě je nejvíce infekční v době obtíží a do kolektivu tedy může až když odezní všechny známky onemocnění včetně puchýřů. Enteroviry, které tuto nemoc způsobují, zůstávají ještě asi měsíc po prodělaném onemocnění ve stolici, a k zabránění dalšímu šíření je dobré dodržovat důkladnou hygienu rukou zvláště po toaletě. Přítomnost viru ve stolici se ale nepovažuje za důvod, proč bránit dítěti nástupu do kolektivu pokud je již jinak zcela bez obtíží.


A to bude pro dnešek vše.  Pokud jste doposlouchali až sem, tak vám velmi děkuji za pozornost a doufám, že se vám podcast líbil. Budu se na vás těšit příště a pokud máte ještě nějaké dotazy, neváhejte nám napsat na náš FB či IG Pediatrie na vlastní kůži.



Další epizody

# 43 Kojení - naše příběhy

17. srpna 2022 / 00:18:39

V dalším díle podcastu si můžete poslechnout naše zkušenosti s kojením. Uslyšíte 5 příběhů od maminek a dětských lékařek - jak nás kojení překvapilo, jak bolelo či jak se někdy...

# 41 Šestinedělí

6. července 2022 / 00:16:39

V novém díle našeho mateřsko-pediatrického podcastu si poslechněte Janu, která pro vás shrnula ty nejzajímavější informace o šestinedělí!