# 54 Ostrý pohled - jantarové korále

7. dubna 2023 / 00:19:17

V dalším díle podcastu se věnujeme jantarovým korálků, které rodiče nejčastěji pořizují pro snížení bolesti při růstu zubů u miminek.


Krásný den vážení posluchači, vítám vás u dalšího ostrého pohledu. V minulém Ostrém pohledu jsme se věnovaly influencerským radám, dnes budeme rozebírat produkt, který se prezentuje jako vhodný pro děti. A příště se těšte na ostrý pohled o vhodnosti některých rad od pediatrů. Pokud nás posloucháte poprvé, tak jen připomenu, že jsme dětské lékařky a mimo klasické díly, kde se věnujeme péči o děti, dětským nemocem a jejich prevenci, připravujeme i Ostrý pohled, kde z odborného hlediska hodnotíme některé rady či produkty pro děti.


V dnešním díle se budeme věnovat jantarovým korálkům, které rodiče kupují svým nejmenším dětem s nadějí, že jim uleví od bolesti zubů, horečky a mnoho dalšího. Na IG jsme udělaly k tématu anketu, které se zúčastnilo téměř 1800 sledujících. 36% uvedlo, že jantarové korálky nezná. Zvažovala jsem tedy, jestli neděláme korálkům tak trochu reklamu, nicméně oblíbenost jantarových korálů je na vzestupu, což potvrdila i brazilská studie, která porovnávala v letech 2004- 2018 vyhledávání jantarových korálků na Google trends. Velký vliv na to mají i různí influenceři a celebrity. Např. v r. 2013 zveřejnila modelka Gisele Bundchen fotografii se svojí 7M dcerou, která měla na krku jantarový náhrdelník. Poté byla nejen v Brazílii zaznamenána velká poptávka po korálcích. Dále z naší ankety vyplynulo, že 11% našich sledujících korálky dítěti pořídilo a nejčastejším důvodem bylo zmírnění bolesti při prořezávání zubů. 

To ale zdaleka není jediný důvod, proč lidé jantarové korálky pořizují. Podle některých webových stránek je to doslova zlatý grál. Na stránce jantarove.koralky.cz se dočtete, že jantar léčí žaludek, slezinu, játra, ledviny, močový měchýř, dále pomáhá při angině, zánětu dutin, bolestech hlavy, stabilizuje stav ŠŽ. Na stránce milujemekameny.cz se zase dočtete, že vám korálky dodají vůli a energii překonávat překážky, probouzí optimismus a zahání deprese. Kromě toho řada z Vás uvedla, že se Vám zkrátka korálky líbí a přijdou vám na dítěti hezké. 

V dnešním díle se dozvíte, jestli je dobrý nápad jantarové korálky dítěti pořizovat, co o nich říká věda a jakou s nimi máme osobní zkušenost my. 

CO TO JE JANTAR

Jantar je fosilizovaná pryskyřice některých jehličnanů stará až 40milionů let. Všichni známe tzv. smůlu, kterou produkují stromy, když mají poškozenou kůru, aby zabránily napadení hmyzem či některým nemocem. Jantar je tedy v podstatě tato zkamenělá smůla.

Jak "fungují" jantarové korálky

Jantarové korálky, které mají pomáhat při růstu zubů, jsou z tzv. baltského jantaru, který tedy nalezneme v okolí Baltského moře. Barva korálků je nejčastěji medová, žlutá či hnědá, ale existuje mnoho variant. Zásadní vlastností baltského jantaru je 3-8% obsah kyseliny jantarové. Právě kyselina jantarová je považována za onu léčivou látku, která se při zahřátí vstřebává skrz kůži z kamínků do organismu. Je proto doporučováno, aby dítě či dospělý nosili náhrdelník přímo na holé kůži, aby k přenosu mohlo docházet. V r. 2019 se australští vědci zabývali otázkou, zdali je možné, aby se skutečně kyselina jantarová uvolňovala do kůže. Nejdříve ověřili pomocí infračervené spektroskopie, že se jedná opravdu o korálky z baltského jantaru a že obsahují udávané množství kys. jantarové. Pak připravili podmínky podobné lidské pokožce a po dobu 60 dnů zkoumali, zdali při 37st C dojde z korálků k uvolnění kyseliny jantarové či nikoliv. K uvolnění nedošlo. A při jaké teplotě se skutečně kys.jantarová z kamínků uvolnila? Až při 200°C. V další části studie se vědci zabývali otázkou, zdali má kyselina jantarová na úrovni buněk slibované protizánětlivé účinky. Ani v této otázce výzkumnici za pravdu obchodníkům nedali a protizánětlivé účinky nepotvrdili. Pokud Vám jedna studie nestačí, tak si řekněme něco o samotné kyselině jantarové. Mohlo by se zdát, že je to nějaká kouzelná látka, když může takto pomáhat téměř každému orgánu, nicméně kyselinu jantarovou si lidský organismus sám tvoří a vyskytuje se v každé živé buňce. Také se přirozeně nachází v některých potravinách, např. ji najdeme v rajčatech, brokolici, řepě, zelí, houbách nebo v acidofilních mléčných výrobcích či ve víně a pivu. Na obalu některých potravin ji najdeme pod značkou E363, kde pomáhá zvyšovat kyselost a chuť potravin, např. některých nápojů, pekařských či masných výrobcích. Tato fakta sama o sobě svědčí o tom, že kyselina jantarová tak zázračná nebude.

Na stránkách jantarove.koralky.cz se krom jiného píše - Tím, že díky elektrostatickému náboji likviduje kladné ionty, navozuje energetickou rovnováhu v organizmu. Tím tělu umožňuje zahájit samoozdravné procesy (prokázáno několika studiemi). Obrátila jsem se proto na tento eshop s žádostí o tyto studie. Odkaz na studie dodán nebyl, nicméně nová majitelka přislíbila, že informace upraví, jelikož eshop teprve nedávno převzala. A to bude mít tedy poměrně dost práce, jelikož sporných informací tam naleznete více. Zaujala mě ještě jedna citace, která je ale vlastně celkem výstižná pro ničím nepodložený efekt korálků. 

"Veškeré účinky jantaru jsou ovšem silně individuální. Zpravidla platí, že pokud se někdo léčí jemnými prostředky už dlouhou dobu (bylinkami, přírodní medicínou, homeopatií), jantar na jeho zdraví působí výrazně až převratně. Pokud je někdo zvyklý užívat chemické léky, dočká se jen mírných nebo žádných účinků."

Nebezpečí jantarových korálků

Uškrcení

Když jsem říkala své švagrové, jaké téma do ostrého pohledu připravujeme, tak ji to připomnělo její známou, která si koupila nějaký krystal za 12 tisíc, který má doma tvořit pozitivní energii a ochrání ji před zlem. "Tak víš co, když tomu někdo věří, tak to nějaký efekt mít bude." říkala mi švagrová. Jenomže je velký rozdíl, když si koupíte kámen, co vám doma na stole chytá prach a nebo když něco dáváte dítěti kolem krku. Zatímco léčivý efekt u jantarových korálků prokázán nebyl, nebezpečné následky při jejich nošení prokázány bohužel byly.

V 12/2016 v Kalifornii zemřel 18m chlapec poté, co se při odpoledním spánku ve školce uškrtil v postýlce jantarovým náhrdelníkem. Jeho matka příběh sdílela na soc. sítích, aby varovala ostatní rodiče, a zároveň se poté řada odborných společností, například FDA, vyhranila proti používání jantarových korálků.

Je popsáno více případů škrcení těmito náhrdelníky, naštěstí bez fatálních následků. Ke škrcení až uškrcení může dojít, pokud je náhrdelník moc utažený či se někde zachytí. Jedna matka popsala, že našla bezvládnou dceru s omotaným náhrdelníkem kolem paže a krku, utažený do osmičky. Naštěstí rychle dceři poskytla první pomoc a svůj příběh s dobrým koncem zveřejnila. 

Vdechnutí korálků

Dalším rizikem je vdechnutí korálků. Většina náhrdelníků má korálky oddělené uzlíkem, takže při přetržení se sice všechny nerozsypou, nicméně jantar je poměrně křehká látka. Takže pokud si například dítě dává korálky do úst a kouše je, je tady riziko odlomení a následného vdechnutí utrženého korálku. A ano i to se 7M kojenci stalo. Mimochodem někteří rodiče si myslí, že když to jsou korálky proti bolesti zubů je správné, když si děti vkládají náhrdelník do úst.

Kontaminace

Zajímavé výsledky přinesli francouzští vědci, kteří v rámci své studie zjišťovali bakteriální osídlení korálků. Vyšetřili 27 dětských náhrdelníků a asi nikoho nepřekvapí, že na všech náhrdelnících byly bakterie prokázány. Průměrně na jednom náhrdelníku byly 4 různé druhy bakterií a celkově bylo nalezeno 32 různých bakteriálních druhů, nechyběl mimo jiné např. i zlatý stafylokok. Tyto bakterie můžeme najít běžně na kůži zdravého dítěte, nicméně některé z těchto bakterií jsou schopny u oslabeného dítěte způsobit závažné infekce. V jedné diskuzi na internetu se ptala maminka, jestli je vhodné dávat korálky, i když má dítě na krku ekzém. Dostala odpověď, že ano, protože jantar pomáhá i při ekzémech. Doufám, že maminka neztratila rozum a na takto oslabenou kůži korálky přeci jen nedávala, jelikož se tam velmi snadno mohla zavléct infekce.

Eshopy

Mimo tato zdravotní rizika bych všechny rodiče, prarodiče a nakupující chtěla upozornit také na praktiky některých eshopů. V dnešní době je trend a velký tlak na to, aby bylo vše přírodní a netoxické, což přímo nahrává obchodníkům, kterým nejde o zdraví Vašich dětí, ale o zisk. Téměř na každém eshopu s jantarovými korálky najdete přehnané informace o blahodárných účincích jantaru, které nejsou nijak podloženy. A jak už jsem zmiňovala výše, někteří klidně napíšou, že tyto účinky byly vědecky potvrzeny, i když  to  není pravda. Na druhou stranu eshopy často neupozorňují na rizika spojená s užíváním těchto korálků u batolat, i když je batolatům doporučují, ať už přímo či nepřímo. Rodič tak může opravdu nevědomky koupit svému kojenci nebezpečnou pomůcku třeba jen proto, že to viděl u někoho na IG.

Velmi matoucí jsou též informace o uzávěrech korálků. Setkat se můžete se zapínáním klasickým šroubovacím, které pevně drží, a nebo bezpečnostním,  které má na jednom konci silikonovou bambulku, která se zasune do druhého konce. Tento bezpečnostní uzávěr při menším tahu povolí a zapínání se rozepne. Některé eshopy nabízí za příplatek bezpečnostní uzávěry, někde typ specifikován ani není. Vyloženě nesmyslná mi přijdou tvrzení některých obchodníků o tom, že jejich korálky mají bezpečnostní šroubovací uzávěr. To snad mají dva uzávěry nebo je to mýlka a mají opravdu bezpečnostní? 

Nebyl by to ostrý pohled, kdybychom  se na to nepodívaly více. Takže jsem do googlu zadala jantarové korálky a z 8 eshopů jsem korálky pro děti objednala, abych se podívala, jak to tedy v praxi je. Korálky stály od 265Kč do 600Kč. A nebojte, rodičovský příspěvek máme všichni stejný, takže jsem korálky do 14dnů bez udání důvodů  eshopům vrátila.  První, na co jsem se zaměřila, byly informace o bezpečnostních rizicích. Začneme pozitivně. 5 eshopů mělo na webových stránkách přímo u produktu viditelně a přehledně napsaná bezpečnostní upozornění a poučení pro nakupující, jak s nimi zacházet. To znamená, nenechat dítě s korálky o samotě, nekousat je a sundavat na spánek. 3 z těchto eshopů dokonce toto upozornění přiložily i na kartičce k zakoupeným korálkům, což mi přijde chvályhodné. 

Nepochválila bych ale určitě obchod jantarove.koralky.cz, kde se při popisku korálků píše - Délka dětských korálků je 31 - 33 cm. Tato délka je vhodná pro děti do tří let.  Zároveň eshop doporučuje používání korálků při růstu zubů. Pochopili byste, že je to tedy produkt pro kojence a batolata? Já ano. Přečetla jsem si tedy obchodní podmínky - ano, ty které nikdy jinak nečtu - a co jsem se nedozvěděla. 

“Kupující bere na vědomí, že prodávající neodpovídá za žádné škody, vzniklé nesprávným použitím zboží v rozporu s návodem (např. Neodpovídá za škody na zdraví vzniklé v důsledku rozkousnutí a vdechnutí drobných částí výrobku). Bere rovněž na vědomí, že korálky, označené jako „dětské“ nejsou určeny pro děti mladší 3 let a nejsou přezkoušeny Státním zkušebním ústavem jako zboží vhodné pro děti do 3 let."

Aha, takže sice délka korálků je vhodná pro děti do 3 let, ale vlastně to nejsou korálky pro děti mladší 3 let. A zmiňovaný návod rozhodně s korálky nepřišel. 

Obchod milujemekameny je ještě horší, když uvádí, že korálky snižují bolest u batolat a ani při detailním hledání jsem nikde na stránkách rizika jejich používání nenašla. 

Největším propadlíkem je za mě eshop Aranys, kde jsem koupila nejdražší korálky a také jsem se dozvěděla, že jantarové korálky pro miminka sice nepředstavují zdravotní rizika, je ale důležité dodržovat minimální bezpečnostní opatření, která zajistí příjemný pocit a pohodové nošení. Tak to mi přijde tedy jako vyjádření hodně přes čáru. 


Další, co jsem u korálků porovnávala byly uzávěry. Kde se psalo, že bude uzávěr šroubovací, tam skutečně byl. Tam, kde jsem zvolila variantu bezpečnostního zapínání, přišlo opravdu bezpečnostní. 4 eshopy uváděly, že korálky mají bezpečnostní šroubovací uzávěr. A co doopravdy přišlo? Přišly klasické šroubovací uzávěry. Dokonce na eshopu ekodecko je vyloženě vyfocen bezpečnostní, zacvakávací uzávěr, nicméně dorazil šroubovací. To je za mě hodně matoucí a rodiče tak mohou žít mylně v klamu, že přece mají uzavírání bezpečné. 

A není to nakonec jedno, jaké mají korálky zapínání? Zdá se, že není. Kanadská studie otestovala 15 dětských jantarových náhrdelníků a zkoumala, jestli uzávěry povolí v určitém tahu. Nadneseně je to test, který ukazuje, jestli korálky budou v černých scénářích představovat oprátku nebo ne. Vědci vycházeli z doporučení ASTM, což je mezinárodní společnost pro testování a materiály, která vypracovala normy pro bezpečné dětské šperky. Jedním z parametrů je právě nutnost rozepnutí se při tahu 15 liber, což je tah zhruba 6,8 kg. Laicky řečeno, když se na korálky zavěsí 6,8 kg, musí se rozepnout. Je to tedy uměle utvořená hodnota, jelikož jiná studie ukázala, že k uzavření dýchacích cest u malých dětí dochází již při tahu kolem 0,725kg. Nicméně vraťmě se ke kanadské  studii. Na pevně připevněnou tyčku se zavěsily korále navlečené na kladku. Skrz otvor v kladce byl provlečen drátek a na něm dole visela nádobka se závažím. 7 náhrdelníků mělo šroubovací uzávěr a při testu se jedny korále přetrhly, ostatní tahu 15 liber odolaly. 8 náhrdelníků mělo bezpečnostní uzávěr a kromě jednoho se všechny při testu uvolnily. I když se jednalo o malý testovaný vzorek, ukázalo se, že bezpečnost u těchto korálků opravdu zaručena není a to zejména u těch se šroubovacím uzávěrem, které odolají i velkému tahu. 

Samozřejmě mě zajímalo jestli existují české normy. Narazila jsem na tiskovou zprávu ČOI, která v r. 2012 testovala jantarové korálky zakoupené v kamenném obchodě na Ostravsku. Ukázalo, že uzávěr korálků se nerozepnul při síle 25N, což požadovala příslušná norma, tudíž byl výrobek označený za nebezpečný a stažen z prodeje. 

Sdělovala jsem manželovi své poznatky ohledně korálků a jelikož je to vědecký typ a absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, navrhl že naše korálky také otestujeme. Trochu jsem se té středoškolské fyziky bála, ale nakonec nejsložitější bylo sehnat kladku požadovaných rozměrů. Stejně jako v kanadské studii jsme do svěráku zapasovali tyčku a na ní zavěsili korále s kladkou. Testovali jsme 5 náhrdelníků, z toho 1 byly s bezpečnostním zapínáním, ostatní šroubovací. Nejdříve jsme zkoušeli, jestli se korálky rozepnou při tahu 0,725g, což je hodnota, při které se zhruba uzavírají dětské dýchací cesty. Ani jedny korálky se nerozeply. Následně jsme zvýšili závaží na 2,53 kg, což odpovídá 25 N, které uváděla ČOI. Při tahu 2,53 kg se otevřely pouze korálky s bezpečnostním uzávěrem, ostatní pevně držely. Zkusili jsme závaží zvednout na 15 liber, tedy 6,83 kg podle ASTM. Jedny korálky se přetrhly mimo zápínání, ostatní 3 tahu odolaly. Došli jsme tedy k obdobným výsledkům jako vědci v Kanadě. Šroubovací uzávěr opravdu není bezpečnostní. A osobně by mě velmi zajímalo, co by těmto výsledkům řekla ČOI.

Závěr

Závěrem bych tedy chtěla říct, že léčivý efekt jantarových korálků prokázán nebyl, ale je prokázáno, že mohou závažně poškodit dětské zdraví. To, že se mnohokrát dočtete, jak někomu pomohly, že o růstu zubů ani nevěděl, opravdu neberte jako důkaz nějakého efektu. Růst zubů může totiž probíhat zcela bez příznaků a také je normální, že na dítěti pozorujete obtíže jen třeba při prvním zubu, a pak už ne. A toho samozřejmě prodejci využívají. Mimochodem i v naší anketě naprostá většina z vás napsala, že efekt při nošení jste žádný nepozorovali. Eshopy s korálky často uvádí nepravdivé informace a někdy zcela chybí informace, že produkt není bezpečný pro děti do 3 let, i když se prodává jako pomůcka při prořezávání zubů. Pokud nosí korálky teenager nebo dospělí, tak proč ne, ale u té nejnižší kategorie buďte racionální a raději je nekupujte. Samozřejmě to neznamená, že když dítěti dáte korálky kolem krku, tak automaticky dojde k vážným zdravotním obtížím. Naštěstí případů poškození zdraví je i ve světě málo. Nicméně jantarové korálky nemají žádný prokázaný zdravotní benefit, proto považuji nošení jantarových korálků za zbytečné zvyšování rizika poškození zdraví. 


To je pro dnešek vše, ale s jantarovými korálky nekončíme. Na sociálních sítích opět zveřejníme, jak to bylo dál a jak na naší kritiku prodávající zareagovali. Pokud se Vám podcasty líbí, šiřte je prosím dál a pomozte nám tak dělat větší osvětu o dětském zdraví. Krásný den, Alžběta.  


Další epizody

# 55 Preventivní prohlídky

26. dubna 2023 / 00:21:22

V tomto díle si s Eliškou probereme preventivní prohlídky u dětí. Dozvíte se: Jak časté jsou preventivní prohlídky a je potřeba na ně chodit? Co od nich očekávat a jak se na...

# 53 Dítě u obrazovky

22. března 2023 / 00:19:04

V dnešním díle si s Dominikou probereme vlivy obrazovky na dítě. Dozvíte se, jak ovlivňuje modré světlo dětský spánek, jak působí modré světlo na vyvíjející se mozek a co způsobuje...